czwartek, 26 maja 2016

Publikacja filmu 'Wiosna" na Youtube


                    Publikowanie filmu na YouTube

1. Wchodzę na pocztę Gmail.
2.Klikam w zakładkę Aplikacje Google  i wybieram YouTube.
3.Wybieram swój film ' Wiosna '
4.Czekam na przesłanie.
4.Film znajduje się już na YouTube.
5.Mogę oglądnąć swoja prace.

                                (2)


                                                                     (4)


                                                                       (5)

  


Tworzenie filmu w Movie Maker

                                                       Movie Maker

Movie Maker - edytor filmów, który po raz pierwszy został dołączony do systemu operacyjnego Windows Me. Jest to program bardzo prosty w obsłudze.Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć jedną ścieżkę dźwiękową.Program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych.



Proces tworzenia mojego filmu w Movie Maker

1.Robię zdjęcia i filmy potrzebne do filmu 'Wiosna'
2.Materiały zgrywam na komputer.
3.Uruchamiam program Movie Maker.
4.Materiały przenoszę w dane miejsce.
5.Ustawiam kolejność oraz długość trwania danego zdjęcia.
6.Wybieram przejścia.
7.Dodaje napis początkowy i końcowy.
8.Zapisuje film jako projekt oraz na YouTube.

 

                                   (4)

                                                                                  (6)

                                                                                 (8)


Mój fotomontaż w PSP 7

PSP 7

Paint Shop Pro (PSP) – edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows.


Proces tworzenia mojego fotomontażu w programie Paint Shop Pro 7.

1.Zgrywam na komputer potrzebne zdjęcia do fotomontażu.
2.Otwieram program Paint Shop Pro 7 .

3.Otwieram swoje zdjęcie.
4.Zaznaczam swoją osobę (point to point) i kopiuję.
5.Wklejam zaznaczony obiekt na warstwę tła. 
6.Otwieram zdjęcie ze znaną osobą.
7.
Zaznaczam daną osobę(point to point) i kopiuję.
8.Wklejam zaznaczony obiekt na warstwę tła.
9.Ustawiam elementy oraz zmiękczam krawędzie.
10.Zapisuję zdjęcie w formacie PSP oraz JPEG.

                                               (4)

                                                                               (10)

                                                      Efekt końcowy

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Ćwiczenia w programie Paint Shop Pro 7

Paint Shop Pro (PSP) – edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows.W PSP można stworzyć nową grafikę jak i też obrabiać gotowy plik, a także poprawiać. Program ma dużą kolekcję pędzli , kształtów figur a także wzorów do malowania  oraz gotowych efektów. Za  ich pomocą można stworzyć wiele ciekawych zdjęć.


Przykład obrazu wykonanego w tym programie :




środa, 13 stycznia 2016

Fotografia cyfrowa

1.Matryca światłoczuła


To układ wielu elementów światłoczułych przetwarzających padający przez obiektyw obraz na sygnał elektryczny, stosowany w aparatach cyfrowych .Jest to płytka krzemowa, zawierająca elementy światłoczułe
(w każdym elemencie światłoczułym znajduje się fotodioda odpowiedzialna za mierzenie natężenia światła)oraz jest pokryta CFA w celu rejestracji kolorów.
                                      



2.Typy aparatów:

Najbardziej popularnymi typami aparatów są - kompakty i lustrzanki.


Lustrzanki- Aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu , ocenianiu głębi ostrości , ocenie odległości fotografowania aberracji optycznych.

                 

Aparaty kompaktowe-
 
typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stało ogniskowy lub zmiennoogniskowy.
                                              


3.Budowa aparatu cyfrowego :                
         

We współczesnych aparatach otworek zastąpiony jest obiektywem, który w kontrolowany sposób skupia światło na tylnej ściance aparatu, na której znajduje się przewijany z rolki film lub matryca z milionami specjalizowanych elementów światłoczułych oraz dodane jest wiele różnych urządzeń mechanicznych i elektronicznych.

4.Piksel :

Jest to najmniejszy jednolity element obrazu wyświetlanego na ekranie, drukowanego, lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu. Jeden piksel w odniesieniu do monitorów komputerowych to bardzo mały kwadrat (zwykle w granicach 0,28 mm). Tryb pracy monitora, a konkretnie jego rozdzielczość, to właśnie liczba pikseli jakie matryca posiada w pionie i poziomie. Np. Przykładowo matryca Full HD  czyli o rozdzielczości 1920 × 1080, posiada 1920 pikseli w każdej linii, a linii tych ma 1080.

                          



Fotografia analogowa


1.Definicja fotografii analogowej: Fotografia, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony  płyty, klisze, papiery itp.). W fotografii analogowej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra.


2.Budowa aparatu analogowego


Budowa analogowego aparatu fotograficznego. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to korpus, w którym zamknięty jest materiał światłoczuły oraz mieści się migawka i mechanizm umożliwiający obserwację obrazu (układ celowniczy). Drugą częścią jest obiektyw, wpuszczający światło do aparatu. W aparacie analogowym obiektyw jest częścią ruchomą, co oznacza, że można go zamieniać.

3.Aberracja sferyczna i chromatyczna


Aberracja sferyczna
-  cecha soczewki, układu optycznego lub zwierciadła sferycznego polegająca na odmiennych długościach ogniskowania promieni świetlnych ze względu na ich położenie pomiędzy środkiem a brzegiem urządzenia optycznego – im bardziej punkt przejścia światła zbliża się ku brzegowi urządzenia (czyli oddala od jego osi optycznej), tym bardziej załamują się promienie
świetlne.
                            



Aberracja chromatyczna -
cecha soczewki lub układu optycznego wynikająca z różnych odległości ogniskowania (ze względu na różną wartość współczynnik załamania) dla poszczególnych barw widmowych  światła (różnych długości fali światła). W rezultacie występuje rozszczepienie światła, które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki (zobacz zdjęcie obok).



Można ją zaobserwować również w ludzkim oku !


                              


4.Materiały światłoczułe:

Ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych.Zasadniczy podział materiałów fotograficznych, to materiały pozytywowe i negatywowe. Np. błona fotograficzna, klisza, papier fotograficzny, taśma filmowa, matryca światłoczuła.

5.Negatyw i pozytyw :

Pozytyw:

Jest to obraz fotograficzny , który odzwierciedla wprost proporcjonalnie różnice pomiędzy jasnością i barwą poszczególnych miejsc w fotografowanym obrazie.

Negatyw:

Jest odwrotnością pozytywu.W fotografii monochromatycznej  jest przeciwieństwem jasności tonów z uwzględnieniem pełnej skali dynamiki nośnika (np. dla jasnego obrazu negatyw będzie ciemny, a nie tylko „odwrócony”).